Osób na stronie

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 12 Listopad 2019    |    Imieniny obchodzą: Renata, Witold, Konrad

Kurzelów w obiektywie

Grudniowe spotkanie DKK w Kurzelowie

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

 Kończące rok 2014 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w kurzelowskiej bibliotece odbyło się 27 grudnia. Klubowiczki omawiały książkę pt „Zawołajcie położną” Jennifer Worth.

Zawołajcie położną" to zapis pamiętników autorki, która jako młoda położna zaczęła pracę w robotniczej dzielnicy East End w ośrodku sióstr anglikańskich w Domu Nonnata, gdzie mieszka wraz z zakonnicami i pielęgniarkami. Niosą one pomoc potrzebującym mieszkańcom głównie czynszówek, przyjmują porody w domach. Pracują w poradni, jeżdżą na wizyty domowe i są niemal na każde zawołanie swoich pacjentek

 

Czytaj więcej: Grudniowe spotkanie DKK w Kurzelowie

Spotkanie z alpinista i podróżnikiem w bibliotece

Dnia 9.05.2014 r. na zaproszenie Biblioteki Publicznej oraz przedszkola z Kurzelowa zawitał niecodzienny gość- alpinista i podróżnik pan Piotr Cholerzyński, który pochodzi z gminy Włoszczowa.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek dzieci miały okazję posłuchać bajki o górach, którą przeczytał pan Piotr.

W czasie spotkania z dziećmi dzielił się on swoimi wspomnieniami i wrażeniami z wyprawy na Mont Blanc. Maluchy dowiedziały się, że do każdej wyprawy należy się odpowiednio przygotować, wyposażyć w specjalistyczny sprzęt i poznać nazwy niektórych elementów: uprząż wspinaczkowa, czekany, buty wspinaczkowe itp. Dużym zainteresowaniem cieszył się śpiwór alpinisty, do którego każde dziecko mogło wejść i przez chwilę poczuć się małym zdobywcą wysokich szczytów.

Czytaj więcej: Spotkanie z alpinista i podróżnikiem w bibliotece

Poznajemy zawody - wizyta pani pielęgniarki

Do czytania w tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek dnia 6 maja 2014 r. Biblioteka Publiczna z Kurzelowa zaprosiła pielęgniarkę z miejscowej przychodni lekarskiej panią Janinę Rogulę.

Przeczytała ona opowiadanie z serii Mądra Mysz Ralfa Butschkowa pt:„Mam przyjaciółkę pielęgniarkę”. Dzieci po wysłuchaniu bajki wypowiadały się o swoich przeżyciach związanych z wizytą u pielęgniarki oraz odpowiadały na pytania gościa.

Czytaj więcej: Poznajemy zawody - wizyta pani pielęgniarki

Spotkanie DKK w Kurzelowie

Październikowe spotkanie kurzelowskiego DKK odbyło się tym razem w nieco mniejszym gronie niż zazwyczaj. Tematem przewodnim były dwie pozycje: „Wołanie kukułki” Roberta Galbraith oraz „Skazana” Hannah Kent.

Wołanie kukułki” jest powieścią kryminalną autorstwa J.K Rowling napisaną pod pseudonimem Roberta Galbraitha. To klasyczny kryminał ze sprawą do rozwiązania przez prywatnego detektywa, jak na londyńską historię przypadło. Powieść została napisana niezwykle sprawnie i zgrabnie. Czyta się ją szybko i z dużym zaciekawieniem, co wynika z dynamicznie prowadzonej narracji przy jednoczesnym spokojnym tonie powieści. Intryga kryminalna zbudowana jest w sposób klasyczny i prosty. Pewnej śnieżnej nocy supermodelka Lula Landry spada z balkonu swojego mieszkania położonego w ekskluzywnej dzielnicy środkowego Londynu. Informacją o jej śmierci żyje cały tabloidowy świat. Policyjne śledztwo potwierdza, że mamy do czynienia z samobójstwem rozchwianej emocjonalnie gwiazdy. Zamyka sprawę, ucinając tym samym dziennikarskie spekulacje. Z tym nie może się jednak pogodzić brat ofiary i przedstawia swoje wątpliwości prywatnemu detektywowi Cormoranowi Straike’owi. Ten decyduje się zająć sprawą. Tak oto wkraczamy w gęsty świat książki Roberta Galbraitha.

Czytaj więcej: Spotkanie DKK w Kurzelowie

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Kurzelowie

Listopadowe spotkanie DKK przy Filii Biblioteki Publicznej w Kurzelowie przebiegało wokół dwóch książek „Bibliotekarki” Teresy Rudzkiej oraz „Brzoskwinie dla księdza proboszcza” Joanne Harris.

Odbyło się ono 25 listopada 2014 r. W spotkaniu uczestniczyło 5 pań.

Powieść „Bibliotekarki” rozgrywa się w środowisku bibliotekarskim. Jest to obraz współczesnej biblioteki, nie całkiem odpowiadający prawdzie. Portretuje tylko częściowo to środowisko i nie jest to portret zbyt zabawny.

Czytaj więcej: Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Kurzelowie

Urodziny Pluszowego Misia

Pluszowe misie to ulubione zabawki wszystkich dzieci, szczególni bohaterowie dziecięcych książeczek. W 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono 25 listopada Światowym Dniem Pluszowego Misia.

Święto to jest wspaniałą okazją to promocji czytelnictwa, dlatego też Biblioteka Publiczna oraz Przedszkole w Kurzelowie uczestniczyły w obchodach pluszowego misia. Aby uczcić ten wyjątkowy dzień do przedszkola dzieci przybyły ze swoimi pluszakami.

Czytaj więcej: Urodziny Pluszowego Misia

Więcej artykułów…

  1. Pogadanka z leśnikiem

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social