Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 276 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 16 Czerwiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna

Kurzelów w obiektywie

X Odpustowy Turniej Piłki Nożnej.

PLAKAT A3 X ODPUSTOWY TURNIEJ PILKI NOZNEJ SZKOLA KURZELWO 2023

Zaproszenie na Walne Zebranie Członków OSP Kurzelów

zaproszenie1.jpg

zaproszenie2.jpg

zaproszenie3

Oznaczenie insygnium OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY mogiły Jana Dymka

Oddział IPN we Wrocławiu informuje, że w  80 rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych - 2- września 2022 roku o godzinie 12 na Cmentarzu Osobowickim, odbedzie sie uroczyste oznaczenie insygnium OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY mogiły kurzelowity Jana Dymka - sierżanta Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej o zasłużonym kurzelowicie można przeczytać tutaj

 

dymek6.jpg

 

dymek7.jpg

Jan "Tyniecki" Dymek - żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ

jandymek W książce " Pilskie Dni żołnierzy Wyklętych" pan Rafał Sierchuła z poznańskiego IPN wspomina o Janie Dymku-pochodzącym z Kurzelowa żołnierzu Brygady Świętokrzyskiej NSZ- dzisiejszym Żołnierzu Wyklętym.

 

Czytaj więcej: Jan "Tyniecki" Dymek - żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Spotkanie autorskie z Joanną Jax

jax

Śmierć Stefana Strychalskiego - kurzelowskiego partyzanta

W wieku 98 lat – 16 listopada 2020 roku –zmarł, pochodzący z Kurzelowa Stefan Strychalski. Urodził się 17 sierpnia 1922 roku w Kurzelowie.

 

   strychalski2

 Po ukończeniu szkoły podstawowej został wysłany przez rodziców do Częstochowy, na praktykę w warsztacie ślusarsko – mechanicznym, którą przerwał wybuch wojny. Jako 19-latek został skierowany, przez niemiecką komisję kwalifikacyjną, do służby budowlanej w Kielcach. Później pracował w fabryce zbrojeniowej w Skarżysku Kamiennej. Do rodzinnego Kurzelowa wrócił w 1943 r. i pracował w kuźni. Podczas jednej z łapanek w 1944 r. został pojmany przez Niemców i wysłany koleją do pracy w kopalni węgla. Wydostał się z pociągu i dołączył do oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych - por. Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik”. Wyznaczony był do rozbrajania nieprzyjaznych formacji zbrojnych i osłony wymarszu „Brygady Świętokrzyskiej”. Brał udział w działaniach operacyjnych w składzie obsługi RKM-u. W styczniu 1945 r. Armia Czerwona okrążyła oddział „Żbika” i odcięła od reszty Brygady. Decyzją dowództwa grupa uległa rozwiązaniu i rozbrojeniu. Stefan Strychalski wrócił do Kurzelowa, gdzie został zatrzymany i doprowadzony do Urzędu Bezpieczeństwa. Po przesłuchaniu został warunkowo zwolniony do domu, ale nie mógł opuścić rodzinnej miejscowości. Wkrótce skierowano go do 1 pułku zapasowego w Warszawie, stamtąd do Łowicza, a następnie do Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Osiadł wówczas w gminie Dopiewo, gdzie w 1946 r. wstąpił w związek małżeński. Od 74 lat Stefan Strychalski mieszkał, z rodziną w Palędziu przy ul. Leśnej. Do rezerwy został przeniesiony w 1949 r. Pracował w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu (1947-1969); był uczestnikiem wydarzeń Poznańskiego Czerwca w 1956 r.

 

 

 

 

 

strychalski1

Dziękuję Panu Jackowi Strychalskiemu za informację o naszym rodaku.

Informację zaczerpnięte z gazety „Czas Dopiewa”, zdjęcia z prywatnego archiwum.

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social