Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 21 Lipiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Kurzelów w obiektywie

Maciej Kwaśniewicz

Maciej Kwaśniewicz pochodził z Kurzelowa. Urodził się około 1577 r. Był synem Łukasza Kwaśnego. Uczył się początkowo w szkole kolegiackiej w swoim rodzinnym mieście. W 1595 r. rozpoczął naukę na Uniwersytecie Krakowskim znajdując poparcie u swych wybitnych profesorów rodem z ojczystych stron – Jana Musceniusza i Stanisława Jakobejusza, którego był ciotecznym bratem.

         W 1598 r. Maciej Kwaśniewicz otrzymał bakalaureat, a w sześć lat później magisterium sztuk wyzwolonych. Na tym wydziale jako docent prowadził wykłady w latach 1606-1611. Był więc opłacanym pracownikiem naukowym i miał zabezpieczone warunki materialne w Krakowie. Kwaśniewicz nauczał jako rektor w szkole przy kościele św. Szczepana i był seniorem Bursy Filozofów. Już wtedy odkryto w nim miłośnika książek i dlatego zlecono mu opiekę nad biblioteką Kolegium Większego. Te funkcje uczyniły Kwaśniewicza popularnym w kręgach inteligenckich Krakowa i zjednały mu przychylność w środowisku profesorskim na Uniwersytecie.

         Jako członek Kolegium Mniejszego został obrany dziekanem Wydziału Filozoficznego. Tę funkcję pełnił przez krotki czas, bowiem przerzucił swoje zainteresowania na Wydział Teologiczny. Wkrótce powołany został do Kolegium Większego, przyjmuje święcenia kapłańskie i zostaje kanonikiem kolegiaty św. Anny a następnie św. Floriana. Podjęte na Wydziale Teologicznym studia uwieńczył stopniem bakałarza teologii i katedrą na tym fakultecie.

         Kwaśniewicz interesował się naukami matematyczno-astronomicznymi, a przede wszystkim filozofią arystotelowską. Nie miał jednak umysłu twórczego ani nie był też uczonym większego formatu w przeciwieństwie do współczesnych profesorów pochodzących z Kurzelowa.

         W przeciwieństwie do braku zasług na polu ściśle naukowym, profesor Maciej Kwaśniewicz ma spory dorobek w dziedzinie bibliotekarstwa. Zgromadził własną zasobną i bardzo cenną kolekcję książkową. Od początku studiów w Krakowie, już jako student, tym bardziej jako profesor wszechnicy krakowskiej z wielką pasją i znajomością gromadził wartościowe książki. Miał upodobanie w dziełach filozoficznych, z tej dziedziny zbierał publikacje starożytnych klasyków, różnorodną literaturę grecką i łacińską. Kupował stare i współczesne mu kolekcje książkowe.

         O miłości Macieja do słowa drukowanego a nie gromadzeniu jako zbieractwie świadczy skatalogowanie posiadanego księgozbioru w 1617 r. Przy katalogowaniu książek, Kurzelowita przekazał wiele pozycji dla biblioteki uniwersyteckiej, inne rozdał studentom, nie mógł bowiem wszystkich zmieścić w mieszkaniu.

         Kwaśniewicz okazał się również hojny przede wszystkim dla swego rodzimego miasteczka, gdyż w testamencie sporządzonym w 1633 r. którego egzekutorami uczynił Jana Brożka i Pawła Herkę, powiększył zapis stypendialny dla studentów z Kurzelowa utworzony przez Jana Musceniusza o dalsze pięćdziesiąt złoty rocznie, przeznaczając część książek na rzecz tej fundacji. Ponadto 140 złp, rocznego dochodu przeznaczył na rzecz wikariuszy kurzelowskich, tamtejszego szpitala dla ubogich oraz bractwa św. Anny. Kościołowi w Kurzelowie z pieniędzy własnych i przekazanych mu przez Musceniusza i Jakobejusza ufundował gotycką monstrancję.

            Maciej Kwaśniewicz zmarł w Krakowie na skutek paraliżu 5 października 1633 r., tam również został pochowany.

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social