Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 21 Lipiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Kurzelów w obiektywie

Wstęp

Akademia Krakowska dawała możliwość studiowania młodzieży z małych miasteczek jak również pochodzenia wiejskiego. Na studia uniwersyteckie w Krakowie przyjmowano wszystkich, niezależnie od pochodzenia. Młodzież z dołów społecznych, a więc z miasteczek i wsi zajęła wolne od bogatych miejsca na Uniwersytecie. To był jeden z przejawów humanizmu i odrodzenia.

          Do połowy XVI w. młodzi Kurzelowianie nielicznie i nieznacznie wpisali się w historię Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaledwie czterech studiowało w Krakowie, jednak po studiach nie weszli na drogę kontynuowania pracy naukowej. Studiując, uzyskali jedynie bakalaureat, czyli najniższy stopień uniwersytecki, prawnie równoznaczny z dzisiejszą maturą. Opuszczali uczelnię i jako kapłani poświęcali się pracy duszpasterskiej.

            Pierwszym od powstania i odnowienia studentem z Kurzelowa na Uniwersytecie Jagiellońskim był Świętosław, promowany w 1437 r. Brak jest wiadomości o dalszych losach jego życia.

            W 1523 r. promowanym na Uniwersytecie był Maciej Mirosz. Począwszy od studiów uniwersyteckich, kapłan ten przejawiał wielką miłość do słowa pisanego. Jednak studiów nie dokończył. Nie żałując pieniędzy, gromadził wszystkie nowości wydawnicze, przez co jego biblioteka była niezwykle bogata.

          Trzecim kurzelowskim studentem w Krakowie był Adam, wpisany na listę studiujących w półroczu 1530/1531. W rok później Adam otrzymał promocję na bakałarza wydziału sztuk wyzwolonych. Następnie osiadł na probostwie w Siewierzu koło Zawiercia. Równocześnie pełnił obowiązki mansjonarza przy katedrze wawelskiej i wikariusza kolegiaty kurzelowskiej.

          W 1533 r. na listę studentów Akademii Krakowskiej wpisał się Stanisław z Kurzelowa. Trzy lata później uzyskał bakalaureat i na tym studia zakończył.

          Nową, liczniejszą i z osobami wybitnymi, listę Kurzelowitów na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął Jan Musceniusz. Na tej liście znaleźli się dwaj Musceniusze: Jan (Starszy) i Jan (Młodszy) i być może z nimi spokrewniony Joannes Alberti (de) Gurzeloff, dwaj Jakobejusowie: Stanisław i Wawrzyniec, trzej Brożkowie: Jan, Mikołaj i Adam, dwaj Herkowie: Paweł i Stanisław, Kwaśniewicz Maciej i Barszcz Marcin.

          Z pośród Kurzelowian studiujących i pracujących  naukowo na Uniwersytecie, mniej lub wybitnie znaczącą rolę profesorów uczelni spełniali: Jan Musceniusz, Stanisław Jacobejus, Maciej Kwaśniewicz, Jan Brożek, Paweł Herka, Marcin Barszcz i Mikołaj Brożek.

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social