Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 21 Lipiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Kurzelów w obiektywie

Historia kurzelowskiej Orkiestry Dętej

straz

Kurzelów - miejscowość położona w gminie Włoszczowa. Dawne miasto, które za swą patriotyczną postawę wobec zaborców utraciło prawa miejskie, jednak zawsze sprzeciwiało się zniewoleniu narodowemu, walczyło o wolność ojczyzny. W tym historycznym miasteczku, które wydało wielu sławnych profesorów i rektorów Akademii Krakowskiej w sposób szczególny kultywuje się przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję. Przebogata spuścizna pokoleń obliguje do jej propagowania. Dlatego tak ważne są losy naszej Orkiestry Strażackiej, której początki splatają się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości tj. roku 1918. Strażacy popierani przez mieszkańców zwrócili się z prośbą do dzierżawcy majątku w Kurzelowie, pana P. Rogocińskiego o udzielenie pożyczki na zakup instrumentów muzycznych dla powstającej orkiestry. Za zebrane wśród społeczeństwa pieniądze i uzyskaną pożyczkę zakupiono od Armii austriackiej 24 używane instrumenty muzyczne, których metryka sięga 1900 r. - 7 z nich jest jeszcze używanych, chociaż stanowią one wartość bardziej muzealną niż użytkową.

Historia Kurzelowskiej orkiestry dętej jest nierozerwalnie związana z bogatymi dziejami Kurzelowa.

W okresie międzywojennym orkiestra aktywnie włączyła się do życia społecznego, kulturalnego narodu, gdzie prężnie działała Straż Ogniowa, Bank "Stefczyka", Organizacja wojskowa "Strzelcy", Teatr Ludowy. Na scenie w drewnianej szopie strażackiej często odbywały się uroczystości rocznicowe, a także występy Teatru Ludowego, na których zawsze grała orkiestra. Orkiestra uświetniała wszystkie uroczystości państwowe, patriotyczne, religijne na terenie dawnej Gminy Kurzelów i poza jej granicami - przykładem mogą być uroczystości koronacji figury Matki Bożej Gidelskiej koło Radomska (1932 r.), a także uroczystości w Czarncy koło Włoszczowy, gdzie w 1938 r. dbywały się uroczystości przeniesienia prochów Hetmana Stefana Czarnieckiego do nowego sarkofagu, w których osobiście uczestniczył Marszałek Rydz-Śmigły. W czasie okupacji instrumenty zostały zakonserwowane i ukryte przed konfiskatą niemiecką. Po wyzwoleniu

orkiestra z nową werwą rozpoczęła swą działalność i tak jest do dnia dzisiejszego. Uświetnia ona uroczystości patriotyczne,  państwowe, religijne, szkolne, strażackie, rodzinne i uroczystości pogrzebowe. Jest tam gdzie przywołuje się w pamięci ważne wydarzenia historyczne, narodowe, gdzie jest czas na radosne świętowanie i czas smutku. Orkiestra dęta jest chlubą mieszkańców Kurzelowa, okolicznych miejscowości, samorządu Włoszczowskiego, działających tam organizacji, z którymi układa się wspaniale współpraca tj. Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołem Gospodyń Wiejskich, Domem Kultury, Zespołem Placówek Oświatowych w Kurzelowie, Placówką Światowego Związku Armii Krajowej, Parafią Rzymsko-Katolicką w Kurzelowie, Towarzystwem Przyjaciół Kurzelowa, Gminą Włoszczowa, Starostwem Powiatowym we Włoszczowie.

Autor: Bogdan Pakosz

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social