Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 27 Listopad 2021    |    Imieniny obchodzą: Ksenia, Walerian, Franciszek

Kurzelów w obiektywie

Spotkanie DKK w Kurzelowie - wrzesień 2016

dkk09

W dniu 27.09.2016r. w Bibliotece Publicznej w Kurzelowie odbyło się powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego klubu książki. Wzięły w nim udział 4 panie.  Tematem dyskusji były dwie książki „Spadkobiercy” Kai Hart Hemmings oraz „Ślad na piasku” Zoe Ferraris.

„Spadkobiercy” to książka, która porusz trudną tematykę  beztroskim miejscu. Hawaje, gorąca plaża, słońce, morze i wyjątkowe miejsce. Niestety nie dla głównego bohatera Matta Kinga, spadkobiercy wielkiej fortuny. Jego życie wywraca się zupełnie gdy jego żona na skutek wypadku zapada w śpiączkę. Matt teraz nie tylko musi poradzić sobie z traumą jaką przeżywa ale także zająć się wychowaniem dorastającej Scottie i nastoletniej Alex. Dodatkowo odkrywa tajemnicę Joanie, która zmieni wszystko.

Autorka w ciekawy sposób skontrastowała idealne miejsce akcji z ciężką tematyką i przygnębiającymi wydarzeniami. W ten sposób uwypukliła trudne przeżycia Matta, starającego się być przykładnym ojcem i jednocześnie zrozumieć jaka była naprawdę jego żona.

Książka z pewnością prowokuje nas do przemyśleń. Czy naprawdę znamy innych ludzi, zwłaszcza tych bliskich? Czy znamy ich marzenia? Czy to że jesteśmy z kimś blisko, oznacza, że mamy monopol na jego odczucia? Czy czasami zapominamy, że trzeba dużo samozaparcia i uwagi aby poznać tę drugą osobę i uznać, że wiemy o niej wszystko.

Powieść mimo wielu dobrych recenzji nie wywarła na nas wielkiego wrażenia. Zamiast rewelacyjnej powieści, otrzymaliśmy lekką, gorzko-słodką historię, która momentami nas nużyła.

„Ślad na piasku” to kryminał, którego głównymi bohaterami są Najir, przewodnik pustynny i Katja, świetnie wykształcona dziewczyna w wieku 28 lat, która uchodzi za starą pannę i jeszcze za zgodą swojego ojca pracuje w laboratorium kryminalistyki. Oboje zostają wplątani w sprawę zaginięcia Nuf, młodziutkiej dziewczyny z zamożnej rodziny. Dla czytelnika obytego z kryminałem, powieść ta stanowi ciekawą odmianę. Jak prowadzić śledztwo, jeśli nie można porozmawiać z żadną kobietą? Jak zbierać dowody, żeby policja religijna nie pomyślała, że robimy coś podejrzanego? I co robić, gdy okaże się, że zniknięcie Nuf może być zamieszany ktoś z jej rodziny? Intryga jest zgrabnie prowadzona i do samego końca trudno domyślić się jakie będzie rozwiązanie zagadki. Bardzo udany kryminał z zaskakującym tłem, uchylający nieco zasłonę odgradzającą nas od tajemniczego świata najbardziej fundamentalistycznego kraju arabskiego.. Jest to pasjonujący raport o pozycji kob8iet w arabskim społeczeństwie, nie przesadzony, pozbawiony ocen, a mimo to bardzo sugestywny. I choć wiele zwyczajów z tamtego regionu nie jest dla nas nowością, to sposób, w jaki tamtejsze kobiety radzą sobie z panującymi regułami, by mimo tradycji realizować się w pracy, uczyć się, sprawia, że książka wciąga.

C:UsersBibliotekarzPicturesnarodowy.jpgC:UsersBibliotekarzPicturesdkk 2.jpgC:UsersBibliotekarzPicturesinstytut ksiazki logo.jpg

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social