Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 27 Listopad 2021    |    Imieniny obchodzą: Ksenia, Walerian, Franciszek

Kurzelów w obiektywie

Wrześniowe spotkanie DKK

IMG 0887

30 września 2015r odbyło się spotkanie dkk. Klubowiczki spotkały się, aby dyskutować nad dwoma książkami „Caryca” E. Alpsten, oraz „Dziewczyna na Times Square” P. Simons.

 

Caryca” przedstawia historię Marty Skowrońskiej- chłopki, która została pierwszą carycą Rosji- Katarzynę I. Martę poznajemy jako prostą, młodą dziewczynę, żyjącą w biedzie i nie mającą żadnych perspektyw na przyszłość. Autorka krok po kroku opisuje jej niesamowite losy, zaczynając od momentu zabrania jej z rodzinnej wsi przez rosyjskiego kupca jako swoją służącą, aż po moment koronacji na carową Rosji i śmierć Piotra I. To co najciekawsze dzieje się w tle to: życie codzienne różnych warstw społecznych, kłopotliwa budowa Petersburga, zmiany wprowadzane przez Piotra I.

Caryca’ jest naprawdę dobrą powieścią, w której został wspaniale przedstawiony ród carski. Autorka zakreśla szeroką perspektywę historyczno-społeczną, świat przedstawiony jest barwny i interesujący. Powieść dostarcza czytelnikowi wielu różnych, często skrajnych emocji. Rzuca dosyć obiektywne światło na tamtejsze czasy, pozwala częściowo zrozumieć mechanizmy rządzące Rosją, a z drugiej strony pokazuje rolę jednostki- kobiety o mocnym charakterze, która odgrywa istotne znaczenie zarówno w polityce jak i w stosunkach rodzinnych.

Powieść ta to bardzo ciekawa i mądra lektura. Wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Napisana jest przystępnym językiem, łatwo i przyjemnie się czyta, tak, że na koniec chciałoby się poznać dalsze losy carskiego dworu i panującej na nim rodziny.

Po lekturze można jedynie zadać jedno pytanie- dlaczego Katarzyna I nigdy nie nauczyła się pisać. Była niewątpliwie inteligentna, przewidująca. Dlaczego zatem, mając w pewnym momencie do swojej dyspozycji wszystko, nie poznała liter? Pozostanie to jej tajemnicą

W „Dziewczynie na Times Square” poznajemy zapracowaną studentkę Lilyanne Quinn borykającą się z problemami finansowymi. Lily właśnie porzuca chłopak i nie ma w nikim wsparcia- matka zachowuje się jak dziecko, siostry właściwie tylko istnieją a brat zajęty jest światem polityki. Jakby tego było mało jej współlokatorka znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Bohaterka zostaje ze wszystkimi problemami sama. Wydaje się, że wszystko może naprawić niespodziewana wygrana na loterii, ale zamiast cieszyć się- przygniata. Niestety fortuna kołem się toczy i Lily dowiaduje się, że choruje na ciężką postać białaczki. Autorka połączyła w tej powieści wątek miłosny, kryminalny i melodramatyczny w bardzo dobry sposób.

Książka napisana jest nie tylko lekkim piórem, ale jest on też pozbawiony banalnych zwrotów, dialogi nie są sztywne i sztuczne. Historia porusza ludzkie problemy, ukazuje cierpienia i problemy życia codziennego, a także mówi „że szczęście nie przychodzi za darmo” Lektura ta zmusza do myślenia, do odczuwania emocji.

 

Wzruszenie, złość, bezsilność, gniew, przyjaźń, miłość- tak wielki przekrój uczuć serwuje nam w swojej książce Paulina Simons. Książka porusza jeden z najdelikatniejszych, a jednocześnie najbardziej intymnych tematów: więzy rodzinne, więzy krwi… A tak naprawdę nasze prywatne układy, układziki, nierzadko brudne, okupione cierpieniem i łzami, czasem mocne, nierozerwalne, a czasem kruche, bo puste jak wydmuszka….

IMG 0890

 

IMG 0889

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social