Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 27 Listopad 2021    |    Imieniny obchodzą: Ksenia, Walerian, Franciszek

Kurzelów w obiektywie

"Chińskie szepty” I „Biała Maria” na spotkaniu DKK w Kurzelowie

Styczniowe spotkanie DKK w bibliotece w Kurzelowie poświęcone było książkom: Jan Wong „Chińskie szepty” oraz Hanny Krall „Biała Maria”.

Chińskie szepty to historia kanadyjskiej dziennikarki pochodzenia chińskiego Jan Wong. Pewnego wieczoru Jan odnajduje swoje stare pamiątki, które pisała w czasie studiów.

 

 

Przypomina sobie o fatalnym błędzie swojej młodości. Przez jej lekkomyślność, życie pewnej osoby mogło zmienić się na zawsze. Autorka odnajduje zapiski opisujące, jak doniosła na swoją znajomą ze studiów- Yin. Dręczona wyrzutami sumienia, pełna najgorszych obaw kobieta postanawia odnaleźć Yin i za wszystko przeprosić. Jest to niebywała książka dla wielbicieli kultury azjatyckiej. Bardzo szczegółowo autorka opisuje dzieje Chin. Czytelniczki przyznały, że momentami pani Wong zbyt przesadnie opisuje przeszłość. Jednakże stwierdziłyśmy, że jest to powieść niebanalna, napisana przez samo życie. Ujmująca, zabawna, ale czasem brutalnie prawdziwa.

Książka „Biała Maria” dzieli się na trzy części. W pierwszej z nich poznajemy historię życia małej, żydowskiej dziewczynki, dla której szukano ocalenia pod postacią sakramentu chrztu. Następnie jest mowa o kimś, kto miał zostać rodzicem chrzestnym dziewczynki, ale nim nie został. Za to później sumiennie pełnił swoją rolę w Urzędzie Bezpieczeństwa. Trzecia część jest opowieścią o tytułowej Marii, o tym jak uratowała małą żydówkę wraz z jej matką. Z osobistych zapisków i materiałów reporterskich autorka stworzyła niewyjaśnione dzieje żydów, Polaków, Niemców, Rosjan. Są tu opowieści o wózkach, czystkach, donosach, czyli co uczynili „ludzie ludziom” przed, podczas, i po wojnie. Krall zwróciła uwagę na tzw. „winę niezarzucaną”, za którą nie można ukarać, ale która ciąży na sumieniu przez całe życie. Książkę czytało się niezbyt dobrze. Autorka użyła mało słów, zdania są krótkie, informacyjne, trudno jest się w niej odnaleźć. Wzbudziła ona w klubowiczach mieszane uczucia. Podczas czytania lektury uderzył nas chaos- burza myśli i słów, które pozornie chwilami się za sobą nie łączą.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

Kolejne spotkanie dkk odbędzie się 25.II.2015.

IMG 0649

IMG 0650

IMG 0653

IMG 0654

IMG 0655

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social